انحراف زانوها

عمل تصحیح زاویه زانو با هدف جلوگیری از سایش غضروف مفصلی در بیمارانی که دچار درد ناشی از این انحراف زاویه شده‌اند و هنوز بطور کامل تخریب غضروفی ایجاد نگردیده مورد استفاده قرار می‌گیرد. طول دوره بهبودی معمولا حدود ۳-۵ ماه است. چند روش برای تصحیح وجود دارد که انتخاب روش توسط پزشک معالج متناسب با شدت زاویه، تراکم استخوان، توان بدنی و شغل فرد انتخاب می‌گردد. این عمل بصورت قابل توجهی در بهبود درد زانو موثر است.

روش انتخابی ما استفاده از اینترلاکینگ نیل (Interlocking nail) است که محاسن قابل توجهی نسبت به روشهای دیگر دارد. البته در موارد خیلی شدید روش ایلیزاروف و تیلور روشهای انتخابی ما خواهند بود.

معمولا انحراف زانوها به شکل ایکس (ژنووالگوم) کمتر در سنین بالاتر باعث درد در زانوها می‌شود و معمولا زمانی باید تصحیح شوند که در حالت ایستاده وقتی زانو ها به هم چسبیده‌اند فاصله مچ هر دو پا با یکدیگر بیشتر از ۷٫۵ سانتیمتر باشد. به طور معمول برای تصحیح این مشکل نیاز به استئوتومی استخوانهای ران وجود دارد. در صورتیکه در اکثر موارد زانوی پرانتزی (ژنوواروم) مشکل از ناحیه استخوان ساق پا باید تصحیح شود.

معمولا بعد از عمل تصحیح زانوی پرانتزی با روش خاص این مرکز، نیاز به فیزیوتراپی و گچ‌گیری وجود ندارد معمولا دو روز بعد از عمل فرد می‌تواند با عصا راه برود و بعد از سه ماه عصا را کنار بگذارد. در ضمن با توجه به اینکه پوست بیشتر از ۷-۸ میلیمتر در محل برش استخوان باز نمی‌شود محل عمل خیلی کمتر از روش دیگر همکاران که از پلاک استئوتومی استفاده می‌کنند و حدود ۱۰ سانتیمتر پوست برش داده می‌شود می‌باشد.

بعد از بهبودی کامل محل استئوتومی امکان ورزشهای سنگین وجود دارد (معمولا ۸ -۱۰ ماه بعد از عمل) متناسب با شدت انحراف تصحیح شده، از یک تا سه سانتیمتر معمولا به طول استخوان و در نتیجه قد بیمار افزوده می‌شود.

در خیلی از موارد انحراف زانوها با درد در محل خط مفصلی همراه است که بعد از تصحیح زاویه، این درد نیز برطرف می‌شود. و البته بخصوص در مورد زانوی پرانتزی یا ژنوواروم تاخیر در تصحیح زاویه اگر شدید باشد منجر به استهلاک غضروف مفصلی می‌شود.

توضیح دکتر مطلبی‌زاده درمورد درمان انحراف زانوها در شبکه دو سیما

پرسشهای متداول در زمینه درمان انحراف زانو

 • چقدر دوره بهبودی بعداز عمل طول میکشد؟ از فردای روز عمل امکان وزن گذاشتن وجود دارد که البته در دو تا سه ماه اول نیاز به عصا وجود دارد.
 • آیا نیاز به گچ‌گیری هم وجود دارد؟ خیر در بعضی مواقع از آتل‌های آماده می‌شود استفاده کرد.
 • چند روز بعد از عمل نیاز به بستری در بیمارستان وجود دارد؟ معمولا یک روز بعد مرخص می‌شوند.
 • چقدر احتمال دارد با این عمل درد بیمار کاهش یابد؟ ۸۰-۹۰ درصد در پنج سال اول و ۷۰-۸۰ درصد در ده سال اول امید کاهش درد وجود دارد.
 • آیا امکان حضور در محل کار وجود خواهد داشت؟ بستگی به نوع کار دارد معمولا در مشاغل کم تحرک بعد از یک ماه می‌شود شروع به کار کرد اما در کارهای سنگین ۴ تا ۶ ماه زمان نیاز است.
 • آیا فیزیوتراپی نیاز است؟ نه فقط ورزشهایی آموزش داده می‌شود که انجام منظم آنها کمک زیادی به بهبودی سریعتر خواهد کرد.
 • آیا نیازی به مصرف دارو وجود دارد؟ در روش پین و فایبر گلاس بله بصورت متناوب معمولا نیاز به مصرف آنتی بیوتیکها وجود دارد.
2 پاسخ
 1. Lilasamri
  Lilasamri می گوید:

  سلام من ۱۸سالمه پاهای من پرانتز شکلن ‌قدم نسبت به سنم خیلی کوتاهه آیا اگر عمل کردم قدم طبیعی میشه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *