سلول های بنیادی

یکی از موضوعات مهم در ارتباط با افزایش طول استخوان، تسریع در مرحله استخوان‌سازیست که بعد از اتمام افزایش طول صورت می‌گیرد. با همین هدف در سال ۱۳۸۴ با مشارکت پژوهشکده رویان و دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران یک مطالعه حیوانی برای بررسی اثر سلول‌های بنیادی بر ترمیم استخوانی بعد از افزایش طول انجام گردید که نتیجه آن افزایش ۴۵ درصدی سرعت استخوان‌سازی بود. بعد از بدست آمدن این نتیجه، کمیته اخلاق پزشکی اجازه استفاده از سلولهای بنیادی در انسان را صادر نمود. از این روش در مواردی که تاخیر در استخوان‌سازی وجود دارد بارها استفاده کرده‌ایم که نتایج خوبی نیز حاصل گردیده است. مقاله به زبان انگلیسی در مجله یاخته به چاپ رسیده است (لینک مقاله در سایت ResearchGate).

در تصاویر زیر مراحل اجراء این مطالعه مشاهده می‌شود. ابتدا مایع مغز استخوان از سگهای مورد مطالعه تهیه شد سپس سلول‌های بنیادی مورد نظر جدا شدند و در محیط کشت برای تکثیر قرار داده می‌شود همزمان در اتاق عمل یک ساق هر حیوان استئوتومی و دستگاه افزاینده قرار داده شد. سپس در دو نوبت در میانه دوره افزایش یعنی سه سانتیمتر و شش سانتیمتر سلول‌های بنیادی تزریق شد و در گروه‌های کنترل پی آر پی و پلاسبو تزریق گردید سپس نتیجه بررسی شدو ۴۵% اثر مثبت سلولهای بنیادی به اثبات رسید.

ResearchGate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تاریخچه جراحی افزایش قد از زبان دکتر نادر مطلبی زاده

دکتر نادر مطلبی زاده، جراح و متخصص ارتوپدی: در روش ایلزاروف برش ظریفی در استخوان مورد‌نظر ایجاد می‌شود و با نصب دستگاهی روی آن و به‌تدریج با سرعت یک میلی‌متر در روز، فاصله‌ای در محل برش ایجاد می‌شود. از آنجایی که بدن انسان این قابلیت را دارد تا فضای جدید ایجاد شده را با سلول‌های جدید استخوانی ترمیم کند، بافت جدیدی با کیفیت استخوان طبیعی در محل برش ایجاد می‌شود.

ما را دنبال کنید

  • 09131365385
  • 09912044897
  • 021-88030657

آمار بازدید سایت

کاربران آنلاین: 0
بازدیدکنندگان امروز: 8
بازدیدهای امروز: 23
بازدید کننده دیروز: 14
بازدید دیروز: 18
کل بازدیدکنند‌گان: 4399
کل بازدید ها: 8280

© کپی رایت – دکتر نادر مطلبی زاده متخصص و جراح ارتوپدی | طراحی سایت: میانرودی